Jdi na obsah Jdi na menu
 


založení - součastnost

27. 3. 2009

ZALOŽENÍ - SOUČASNOST

SDH  MOČOVICE

 

Sbor dobrovolných hasičů v Močovicích byl založen 

3.dubna 1887. Podle jednacího protokolu, který je jediným dokumentem, jenž se z této doby zachoval byli zakládajícími

členy :

Josef Tesař  - velitel

Václav Brich

Václav Moravec

Josef Brich

Václav Kálal – jednatel

Celkem bylo 24 činných členů.

Již zmíněný jednací protokol je důkazem že v období let

1887 – 1951, kdy zápis končí, byl náš sbor nedílnou a velice činnou součástí obce.V obou světových válkách byla činnost sboru přerušena.

V I. světové válce byl zastřelen 8. května 1915 v Jageru, v tehdejších Uhrách, člen našeho Sboru pan Ludvík Mráz. Na jeho rodném statku čp. 29 je umístěna jeho pamětní deska.

V II. světové válce zemřel 24.dubna 1945 v Terezíně na tifus dlouholetý velitel našeho Sboru (1923 – 1941) pan Alois Stehlík. Také na jeho rodném statku čp. 12 byla odhalena pamětní deska.

 

Jedna perlička ze nápisů v jednacím protokolu:

·       V roce 1905 byla hasičská pokladna prázdná (to připomíná tu dnešní) a proto byly příspěvky zvýšeny z 1,50Kč na 2 Kč.

 

Jednací protokol byl léta uchováván v rodině p. Pavla Vodehnala a jeho syn p. Josef Vodehnal  před smrtí svěřil tyto zápisy paní Libuši Janyšové – Stehlíkové s přáním, aby byly předány spolehlivým členům, kteří si budou vážit starých tradic. O této knize dlouho nikdo z nynějších členů nevěděl, až 6.srpna 2005, kdy byla paní Janyšovou předána současnému veliteli p. Tomáši Moravcovi.

Za dlouholeté pečlivé uchovávání a udržování tohoto cenného skvostu, paní Janyšové děkujeme!!!

 

Z osmdesátých let stojí za zmínku určitě dva členové, kteří si zaslouží naše uznání, za jejich obětavou a dlouholetou práci. Je to tehdejší velitel pan Láďa Truhlář a dlouholetý starosta našeho SDH pan Zdeněk Tajčovský.

 

Od roku 2003 se náš sbor začal mimo jiné věnovat více požárnímu sportu. V tomto roce založil p. Tomáš Moravec nové družstvo dorostu, které si postupně začalo vést lépe, až velice dobře. V roce 2006 se k dorosteneckému družstvu přidalo družstvo dorostenek pod vedením Zdeňky Moravcové (dnes Kroupové). Tento rok byl zatím z naší historie ten nejúspěšnější. 

 

V roce 2009 má náš sbor 43 činných členů.

Současným nejstarším členem našeho sboru je pan

František Zelený – 82 let.

 

(tm)